CSV ÜRÜN SİHİRBAZI - KATEGORİ DIŞA AKTAR

Yönetim panelinizde bulunan kategorileri toplu olarak CSV formatında dışarı aktarabilirsiniz.

CSV formatında kategori aktarımları için, uygulama marketinden "CSV Ürün Sihirbazı" uygulamasını kullanabilirsiniz.

CSV Ürün Sihirbazı uygulamasını yükleme hakkındaki makalemizi incelemek için tıklayınız.

Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

CSV uygulaması ile kategorilerinizi dışarı aktarmak için "Kategoriler > Dışarı Aktar" seçeneğini seçiniz ve adımları takip ediniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. Filtreler : CSV uygulamasında kategorileri çeşitli özelliklerine göre filtreleyebilirsiniz.

1.1. Dil : Kategorilere eklediğiniz diğer dil çevirilerini görmek için bu alandan dil seçimi yapabilirsiniz. Diğer dilleri seçerek alınan dosyalar tekrar kategori içe aktarma sayfasından içeri aktarılamamaktadır. Aldığınız dosyayı "Kategori Dili İçeri Aktar" seçeneğinden örnek dosyaya uygun düzenleyerek içeri aktarabilirsiniz. CSV Uygulaması - Kategori Dili İçeri Aktar makalemizi incelemek için tıklayınız.

1.2. Ayraç : CSV dosyasının farklı türleri bulunmaktadır. Dışarı aktardığınız dosyada kullanılacak CSV ayırıcısı seçebilirsiniz. Virgül, noktalı virgül ve ayrım çizgisi olarak üç ayırıcı vardır. Standart olarak virgül kullanılmaktadır.

2. Seçilebilir Sütunlar : CSV uygulamasını kullanarak düzenleme yapabileceğiniz tüm alanlar listelenmektedir. Tüm sütunları dışarı aktarmak istiyorsanız yeşil ok butonuna tıklayarak tüm alanları seçebilirsiniz. Sadece belirli sütunlarda işlem yapacaksanız her başlığın yanında bulunan artı (+) butonuna tıklayarak seçili sütunlar listesine ekleyebilirsiniz.

3. Seçili Sütunlar : Kategorilere ait dışarı aktarılmak için seçilen sütunlar listelenir. Seçilen sütunları toplu temizlemek için kırmızı ok butonuna tıklayabilirsiniz. Tüm sütunları değilde bazı sütunları listeden çıkaracaksanız her başlığın yanında bulunan eksi (-) butonuna tıklayabilirsiniz.

4. Önizleme : Yaptığınız filtrelemeler sonucunda dışarı aktarılacak dosyanın önizlemesini görebilirsiniz.

5. İndir : Yapılan filtrelemelere uygun siparişleri, seçilen sütunlar ile birlikte almak için "İndir" butonuna tıklayabilirsiniz.

 

CSV Sütunları Ayırma

Dışarı aktardığınız CSV dosyasında sütunlar birleşik olarak gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek sütunları ayırabilirsiniz. 

Slide Adım Açıklamaları

1. CSV dosyasında "A" sütununu seçiniz.

2. "Veri" sekmesini seçerek, "Metni Sütunlara Dönüştür" seçeneğine tıklayınız.

3. Açılan pencerede "Sınırlandırılmış > İleri" seçeneklerine tıklayınız.

4. Ayırıcı türünü aldığınız dosyanın ayracına göre seçiniz ve "İleri" butonuna tıklayınız. Sadece dosyaya ait ayraç seçilmelidir. Sütun isimleri arasında yer alan ayraç, dosyanın da ayracıdır.

5. Sütunların veri biçimlerini seçerek, "Son" butonuna tıklayınız. Tüm sütunlar aynı veri ise "Genel" seçebilirsiniz. Sütunlar farklı veri biçimlerinde ise penceredeki "Veri Önizleme" alanından sütunları seçerek "Veri Biçimi" seçebilirsiniz. Sütuna ait veri biçimi seçenekler arasında yok ise "Gelişmiş" butonuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.