CSV ÜRÜN SİHİRBAZI - KATEGORİ DİL YÖNETİMİ

Yönetim panelinizde bulunan kategoriler için, diğer dillerde çevirilerini CSV ile toplu olarak güncelleyebilirsiniz.

CSV formatında kategori dil çevirilerinin aktarımları için, uygulama marketinden "CSV Ürün Sihirbazı" uygulamasını kullanabilirsiniz.

CSV Ürün Sihirbazı uygulamasını yükleme hakkındaki makalemizi incelemek için tıklayınız.

CSV dosyasını içeri aktarma esnasında hata alıyorsanız dosyayı ve içeriğini kontrol etmelisiniz. CSV Dosya Kontrolleri makalemizi incelemek için tıklayınız.

Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

CSV uygulaması ile yönetim panelinizdeki kategorilerin çevirilerini yapmak için "Kategoriler > Kategori Dili İçeri Aktar" seçeneğini seçiniz ve adımları takip ediniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. Bilmeniz Gerekenler : CSV ile ilgili önemli notlara bu alandan ulaşabilirsiniz. CSV uygulamasını kullanmaya başlamadan önce mutlaka göz atınız. Dil düzenlemeleri için gerekli örnek dosyayı da bu alandan alabilirsiniz. 

2. Ayraç : İçeri aktaracağınız CSV dosyasının ayracını seçiniz. Yanlış ayraç seçimi yaparsanız dosya içe aktarma da hata alınacaktır. (Virgül seçili iken hata alıyorsanız noktalı virgül seçerek tekrar deneyebilirsiniz.)

3. CSV Dosyası : İçeri aktarmak istediğiniz dosyayı yüklemek için tıklayınız. Açılan pencereden dosyayı seçerek, dosya bilgisini görebilirsiniz.

4. Yükle : Seçtiğiniz dosyanın aktarımını başlatmak için "Yükle" butonuna tıklayınız.

5. Başarılı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan kategorilerin başarılı olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar.

6. Hatalı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan kategorilerden hatalı (başarısız) olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar. Ürün bazlı içeri aktarılmama nedenlerine ait bilgilerde listelenmektedir.

 

Dikkat Edilmesi Gerek Notlar

CSV kategori dil yönetimi aktarımlarında dikkat edilmesi gereken birkaç işlem bulunmaktadır.

- "Dil" sütununa çevirileri yaptığınız dilin kısaltmasını yazmalısınız. Dillere ait kısaltmaları "Ayarlar > Dil Yönetimi" sayfasında "Kısaltma" sütununda görebilirsiniz. Yanlış yazılması veya boş bırakılması durumunda ilgili kategori başarısız aktarımlara düşecektir.

- Kategori kodu alanları, kategorilerinize ait web servis kodlarıdır. "Kategoriler" sayfasından web servis kodlarına ulaşabilirsiniz. Kategori sayınız fazla ise kodları yazarken dikkat etmelisiniz. Kodları karıştırmanız durumunda yönetim panelinde yazılan koda karşılık gelen bir kategori var ise çeviriler ona eklenecektir.

- Dil dosyasında kullanılan dillere ait lisansınız bulunmalı ve aktif edilmelidir. Kullanılan dil yönetim panelinde aktif edilmeli ve sitede seçilebilir olmalıdır.

- CSV uygulaması ile kategori çevirilerini ilk defa kullanıyorsanız örnek birkaç kategoride veya test kategori oluşturarak onun üzerinde öncelikle deneme yapmanızı tavsiye ederiz. 

 

CSV Sütunları Ayırma

Dışarı aktardığınız CSV dosyasında sütunlar birleşik olarak gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek sütunları ayırabilirsiniz. İçeri aktarırken tekrar CSV olarak kaydetmelisiniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. CSV dosyasında "A" sütununu seçiniz.

2. "Veri" sekmesini seçerek, "Metni Sütunlara Dönüştür" seçeneğine tıklayınız.

3. Açılan pencerede "Sınırlandırılmış > İleri" seçeneklerine tıklayınız.

4. Ayırıcı türünü aldığınız dosyanın ayracına göre seçiniz ve "İleri" butonuna tıklayınız. Sadece dosyaya ait ayraç seçilmelidir. Sütun isimleri arasında yer alan ayraç, dosyanın da ayracıdır.

5. Sütunların veri biçimlerini seçerek, "Son" butonuna tıklayınız. Tüm sütunlar aynı veri ise "Genel" seçebilirsiniz. Sütunlar farklı veri biçimlerinde ise penceredeki "Veri Önizleme" alanından sütunları seçerek "Veri Biçimi" seçebilirsiniz. Sütuna ait veri biçimi seçenekler arasında yok ise "Gelişmiş" butonuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.