KARGO AYARLARI (GENEL AYARLAR)

E-ticaret sitelerinde kargo ayarları, başarılı bir teslimat süreci ve müşteri memnuniyeti için büyük önem taşır.

Sitenizde kullanılan kargo firmalarına ve kargo gönderimlerine ait ayarları yönetim paneliniz üzerinden kolayca yapılandırabilirsiniz.

Kargo firmalarının entegrasyonu, gönderim ücretleri, teslimat süreleri ve izleme bilgileri gibi detayları bu ayarlar aracılığıyla belirleyerek, müşterilerinize daha şeffaf ve güvenilir bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Kargo ayarlarında yer alan otomatik bildirimler ve takip numaraları, müşterilerin siparişlerini kolayca takip etmelerine olanak tanır ve bu da müşteri memnuniyetini artırır.

Slide Adımları

- "Ayarlar > Genel Ayarlar" sayfasına tıklayınız.

- "Kargo Ayarları" sayfasına tıklayınız.

- Teslimat Gönderen Bilgileri : Siparişler sayfasında teslimat bilgilerini yazdırabilirsiniz. Teslimat bilgilerini yazdırırken gönderici bilgisi olarak bu ayara eklediğiniz bilgiler gösterilecektir.

- İndirimsiz Fiyata Göre Kargo Hesaplansın : Ayar aktif edildiğinde, kargo limiti indirimsiz fiyata göre karşılaştırılıp müşteriye ücretsiz kargo uygulanır. 

- Üyelerin Kargo Seçimi Aktifleşsin Mi? : Sitede sipariş tamamlama sayfasında üyelerin kargo firması seçimi yapabilmelerini sağlar. 

- Kargo KDV Yüzde : Kargo firmasına ait ücretlendirmelerde kullanılacak KDV oranıdır.

- Ürün Bazında Kargo Hesaplama Aktif : Ayar aktif edildiğinde kargo ücreti toplam tutara göre değil, ürün bazında hesaplanır ve ayrı ayrı toplanarak yansıtılır.

- Kargo Ücreti Alınma Durumu : Hesaplanan kargo tutarının, müşteri tarafından mı (kapıda ödeme) yoksa sipariş tutarı içerisinde mi alınacağını belirleyebilirsiniz. 

- Kargo Etiketinde Ürünler Yer Alsın : Siparişler sayfasında kargo yazdır seçeneğinde alınan etikette ürünlerin görünmesini istiyorsanız aktif edebilirsiniz.

- Gold Kurye Sabit Fiyat : Gold kurye kullanımında ücretin gold kurye apisinden gelmesini istiyorsanız sıfır (0), farklı tutar görünsün istiyorsanız bu alandan farklı değer ekleyebilirsiniz.

- Kargo Entegreye Gönderilecek Ürün Adı : Kargo entegrasyona gönderilecek ürünlerde ürün adı dışında bir değer görünsün istiyorsanız bu alandan ekleyebilirsiniz.

- Kargo Entegrasyon Ön Tanımlı Paket Tipi : Kargo entegrasyonu ile gönderilen siparişlerde ön tanımlı görünecek paket tipini seçebilirsiniz. Kargo entegrasyonu sayfasında isterseniz tekrar sipariş özelinde değiştirebilirsiniz.

- Ücretsiz Kargo Hesaplama Ödeme İndirimleri Veya Fiyat Artırımları Öncesinde Olsun : Ayar aktif edildiğinde, ücretsiz kargo hesaplaması sepet tutarına göre yapılır. 

- Kargo Etiketinde Barkod Kargo Numarası Olsun : Siparişler sayfasında kargo yazdır seçeneğinde alınan etikette barkod kargo numarası görünmesini istiyorsanız aktif edebilirsiniz. Aktif edildiğinde barkod kargo numarası yok ise genel sipariş numarasını baz alır.

- Siparişin Bir Kısmı Kargoya Verildi : Kısmi sevkiyat modülü ile çıkarılan siparişlerde üyeye gönderilecek olan e-posta içeriğidir. Kısmi (Parçalı) Sevkiyat Modülü makalemizi incelemek için tıklayınız.

- İade Kargo Gönderi Kodu Oluşma Zamanı : İade siparişlerde kargo gönderi kodunun hangi aşamada oluşacağını seçebilirsiniz.

- Mağaza Teslim Siparişlerde Kullanılacak Kargo Firması : Mağazadan teslim modülü kullanımında seçilecek olan kargo firmasını belirleyebilirsiniz. Mağazadan Teslim Modülü makalemizi incelemek için tıklayınız.

- İade Gönderileri, Gönderilen Depoya Yapılsın : Gönderilen siparişlerde depo bilgisi eklenerek gönderim yaptıysanız, gelen iadeleri gönderilen depoya yapabilirsiniz.

- İade Gönderi Kodu Ön Eki : 2-3 haneli harf kombinasyonları tanımlayabilirsiniz. İade kargo kodunuzun başına eklenecektir.