Eureka arama motoru, site içerisinde bulunan ürün arama motorunun yerine, Insider tarafından bu sistemin çalışmasını sağlar. Eureka, site ziyaretçilerinin ilgi duyabileceği ürünleri, yapay zeka tabanlı algoritmalar ile tahminleyerek, kişiye özel arama sonuçları sunulmasını sağlayan arama modülüdür.

Müşteri site içerisinde bir arama yaptığı zaman, arama kelimeleri Insider'a iletilir, Insider tarafından geri dönülen sonuçlar sayfada listelenir. Bu sistem sayesinde müşterinin aradığı kelime ile ilgili ürünler bir yapay zeka sistemi ile en doğru şekilde ve kişiselleştirilerek getirilmiş olur.

Insider yeni ürünüyle arama sonuçlarını ve deneyimini geliştirmeyi, ziyaretçilerin aradıkları ürünlere daha hızlı ulaşmalarını sağlayarak hem siteden anında çıkma oranını düşürmeyi hem de dönüşüm oranını artırmayı hedefliyor. Kısacası aramalar, ziyaretçinin tercihlerine göre yapılıyor ve potansiyel müşteri görmek istedikleriyle sitede daha uzun vakit geçiriyor.

Eureka'ya sahip olan site sahipleri arama sonuç önceliklerini belirleyen başlık, açıklama, kategori ve URL gibi parametrelerin ağırlığını hedeflerine göre değiştirerek sitenin arama motorunu özelleştirebiliyorlar. Örneğin; dijital pazarlama uzmanı için arama kelimesinin başlıkta olması önemli ise başlık parametresinin ağırlığını yüzde 80 olarak belirleyebiliyor. Arama kelimesinin başlık ile uyuşması durumunda o ürün, arama sonuçlarında yukarı taşınıyor.

Eureka ürünü ile arama kelimelerinin yanı sıra, bu kelimelerin eş anlamlıları için de arama sonuçları sıralanabiliyor. Örneğin; "piyano" kelimesini arayan bir kişinin karşısına klavye ve diğer enstrümanlar da çıkabiliyor.


Eureka arama motoru modülü ek lisansa bağlı olarak çalışmaktadır. 

Lisansınız var ise aktif ettirmek için destek ekibimize talep oluşturabilirsiniz. Lisansınız yok ise satış temsilciniz ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Lisansınız aktif edildikten sonra "Bölümler > Uygulama Marketi > Insider Eureka" uygulamasını kurmalısınız.

Uygulamayı kurulduktan sonra aramada kullanılabilecek ürün bilgileri Insider'a iletilir.

Verilerin indekslenmesi ve kullanıcılara aramada sonuç getirmesi Insider tarafından yönetilir.