İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ (İYS)

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), tüm hizmet sağlayıcıların güncel ticari elektronik ileti onaylarını kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemidir. Alıcılar (vatandaşlar) onay verebildikleri gibi, mevcut onayları için ret haklarını da İYS üzerinde kullanabilirler.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, hizmet sağlayıcılar tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izin dâhilinde gönderilen iletilerde ise alıcılara ret imkânı sağlanması gerektiği belirtilmiştir.

İYS ile hizmet sağlayıcıların, alıcılara göndereceği ticari elektronik iletiler öncesinde alması gereken izinler güvenli bir ortamda saklanacak, alıcılar onay ve ret bildirimlerini yapabilecek, bunun yanında şikâyet hakkını kullanabilecektir. Kamu denetleme görevini hızlı ve eksiksiz bir şekilde yerine getirebilecektir.

 

İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?

- Tüm ticari elektronik ileti izinleri İYS de saklanır. Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm Hizmet Sağlayıcılar, pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam vb. içerikli ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için aldıkları ticari elektronik ileti izinlerini İYS’ye yükler. Alıcılar yani ise bu izinler için ret haklarını diledikleri zaman kullanırlar.

- Alıcılar, ne zaman, nereden, hangi kanal üzerinden hangi hizmet sağlayıcının veya markasının ticari elektronik ileti göndermesine izin verdiğini görüntüleyebilir, gerektiğinde hizmet sağlayıcılara her bir kanal (aramamesaj ve e-posta) için verdikleri izinleri İYS üzerinden düzenleyebilir. Tüm bu işlemler iys.org.tr üzerinden, tek bir platformda yapılır.

- Hizmet sağlayıcılar herhangi bir kanaldan (aramamesaj ve e-posta) ticari ileti göndermek istediklerinde, vatandaşların verdikleri izinler çeşitli yöntemlerle İYS üzerinden kontrol edilerek sadece izin vermiş vatandaşlara gönderim yapılabilir. Ret hakkının kullanıldığı durumlarda İYS filtresi sayesinde bu iletiler ret hakkını kullanmış alıcılara gönderilmez.

 

İYS Kimlere Zorunlu?

Reklam ve tanıtım amaçlı kullanıcılara ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tekil kişilerin İYS'ye kayıt yaptırması zorunludur. Bununla beraber İYS'de onayı olmayan alıcılara asla ticari elektronik ileti gönderilmemelidir.

Telefon kullanıcıları, kendini yenileyen çağrı merkezi, faks kullanıcıları, otomatik arama yapan makineleri, bir çok yerde bulunan akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta ve buna benzer kısa mesaj gibi vasıtaları ile kullanarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla kullanılan veri, ses ve görüntü içerikleri bulunduran iletileri gönderen gerçek ve tüzel kişiler İYS sistemine kayıt olmak zorundadırlar.

 

İYS Sistemi Başvuru Süreci

İYS sistemine kayıt olabilmek için öncelikle iys.org.tr web sitesinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuruyu internet sitenizin bağlı olduğu e-postayla yapabilirsiniz. Örnek: info@siteadi.com

Başvuruyu sadece firmanızın MERSİS kaydı olan ve bu kayda göre yetkili görünen kişiler yapabilir.

Yetkili kişilerin elektronik imza token'larının yanlarında bulunması gerekir.

 

Sisteme Giriş

Başvurunuz onaylandıktan sonra iys.org.tr web sitesi üzerinden İYS sistemine giriş yapabilirsiniz.

 

Veri ekleme

Veri ekleme işlemlerinizi İYS panel üzerinden manuel veya csv dosya formatı üzerinden maksimum 50 olacak şekilde ekleyebilirsiniz.

Toplu halde ekleme yapabilmek için İYS veya iş ortakları üzerinden toplu bir şekilde ekleme yapılabilir.

Toplu bir şekilde ekleme yapabilmek için İYS anlaşmalı firmalarına iys.org.tr web sitesinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft altyapısı ile entegrasyon sağlayan "Mysoft" firması bulunmaktadır.

NOT : İYS sistemine sadece elektronik ileti izin onayı veren üyeler aktarılmalıdır.

 

Sistemle İlgili Sorularınız 

Başvuru ve İYS sistemiyle ilgili merak ettiklerinizi 0850 333 3338 ve 0212 939 3338 numaralarından İYS çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca İYS Sıkça Sorulan Sorular sayfasını incelemenizi tavsiye ediyoruz.

 

T-Soft E-Ticaret Altyapısında İleti Onayı Veren Üyeleri Görüntüleme

T-Soft altyapısından onaylı üyeleri excel ile dışarı aktarabilir ve İYS'ye yükleyebilirsiniz.

Ek olarak entegrasyon ile gönderim sağlamak için Mysoft firması ile entegrasyonumuz bulunmaktadır.

Slide Adımları

- T-Soft e-ticaret sitenizde üyelik aşamasında kullanıcılardan ticari elektronik ileti onayı alabilirsiniz. Verilen onaylar log bilgisiyle sisteminize kaydedilmektedir.

- Sitenize üye olan her kullanıcı "Hesabım > Kişisel Bilgilerim > Bildirim ve Sözleşme Ayarları" alanından verdiği ileti izin onaylarını düzenleyebilir. Yaptığı her güncellemenin log bilgisi kaydedilir.

- Kaydedilen ileti izin onayları ile üyeleri filtreleyebilirsiniz. Böylece onaylı ve onaysız üyeleri kontrol edebilir, onay almak için uygulamalarımızı kullanabilirsiniz. Filtreleme için "Üyeler > Detaylı" butonuna tıklayınız.

- Detaylı filtrelemede "E-Posta/SMS/Telefon Arama Bilgilendirme" seçenekleri ile onay veren ve vermeyen üyeleri görüntüleyebilirsiniz.

- Üye bazında verilen izinleri görmek için "Üyeler" sayfasında ilgili üyenin düzenleme kalemine tıklayınız. Düzenleme penceresinde "Diğer" sekmesine tıklayınız. "İletişim İzinleri" alanında izinlerin onaylanma durumlarını, onay verilen ip bilgisini ve tarih bilgisini görüntüleyebilirsiniz.