CSV ÜRÜN SİHİRBAZI - WS KODU GÜNCELLE

Yönetim panelinizde bulunan ürün, alt ürün, üye, kategori, üye grubbu, filtre kodu, kampanya kodu, alt ürün grup kodu ve filtre seçenek kodu bilgilerini CSV formatında toplu olarak güncelleyebilirsiniz.

CSV formatında aktarım sağlamak için, uygulama marketinden "CSV Ürün Sihirbazı" uygulamasını kullanabilirsiniz.

CSV Ürün Sihirbazı uygulamasını yükleme hakkındaki makalemizi incelemek için tıklayınız.

CSV dosyasını içeri aktarma esnasında hata alıyorsanız dosyayı ve içeriğini kontrol etmelisiniz. CSV Dosya Kontrolleri makalemizi incelemek için tıklayınız.

Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

CSV uygulaması ile web servis kodlarını güncellemek için "Ürünler > İçeri Aktar" seçeneğini seçiniz ve adımları takip ediniz.

Slide Adımları

- Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

- Uygulama içerisinde "Ayarlar > WS Kodu Güncelle" sekmesine tıklayınız.

- Bilmeniz Gerekenler : CSV ile ilgili sekmeye ait önemli notlara bu alandan ulaşabilirsiniz. CSV uygulamasını kullanmaya başlamadan önce mutlaka göz atınız. "Bilmeniz Gerekenler" alanını detaylı inceledikten sonra işlem yapmanızı öneririz.

- "Sütunlar" alanında dosya içerisinde kullanabileceğiniz sütunlar ve karşılıkları yer alır. 

- "Bilgilendirme" alanında ws kod bilgisini güncelleyebileceğiniz alan bilgileri yer alır. 

- Product : Ürün
- Subproduct : Alt Ürün
- Customer : Üye
- Category : Kategori
- CustomerGroup : Üye Grubu
- FilterGroup : Filtre Grubu
- FilterOption : Filtre Seçeneği
- Campaingn : Kampanya 
- SubProductGroup : Alt Ürün Grubu

- "Örnek CSV İndir" butonu ile işlem sırasında kullanabileceğiniz örnek dosya alabilirsiniz.

- Dosya içerisinde "Tip" alanına işlem yapmak istediğiniz veri türünü yazınız. Tip sütununa yazılan bilgiler uygulama içerisindekiler ile aynı olmalıdır. Yazım yanlışları olması durumunda hata alınacaktır.

- "Eski Kod" alanına ilgili veri tipinin mevcut kod bilgisi yazılmalıdır. Bu alana yazılan kodun panelde karşılığı olmaması durumunda hata alınacaktır. 

- "Yeni Kod" alanına ilgili verinin yeni kod bilgisi tanımlanmalıdır. Yeni kodları tanımlarken benzersiz olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan herhangi bir kodun dosyaya eklenmesi durumunda hata alınacaktır.

- Düzenleme yapmak istediğiniz veri tipinin yönetimi ayara bağlı olabilir. İşleme başlamadan önce "Ayarlar > Genel Ayarlar" sayfasından kontrol sağlayınız. Bu sayfada ilgili alanın ayarı bulunuyor ise aktif edilmelidir.

- Ayraç : İçeri aktaracağınız CSV dosyasının ayracını seçiniz. Yanlış ayraç seçimi yaparsanız dosya içe aktarma da hata alınacaktır. (Virgül seçili iken hata alıyorsanız noktalı virgül seçerek tekrar deneyebilirsiniz.)

- CSV Dosyası : İçeri aktarmak istediğiniz dosyayı yüklemek için tıklayınız. Açılan pencereden dosyayı seçerek, dosya bilgisini görebilirsiniz.

- Yükle : Seçtiğiniz dosyanın aktarımını başlatmak için "Yükle" butonuna tıklayınız.

- Başarılı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan verilerden başarılı olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar.

- Hatalı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan verilerin hatalı (başarısız) olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar. Sütun bazlı içeri aktarılmama nedenlerine ait bilgilerde listelenmektedir.

Önemli Not : CSV uygulamasını kullanmaya yeni başladıysanız öncelikle birkaç ürününüzde test aktarımları yapmanızı önermekteyiz. Yaptığınız test işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamadıysanız tüm ürünleriniz için düzenlemeler sağlayabilirsiniz.

 

CSV Sütunları Ayırma

Dışarı aktardığınız CSV dosyasında sütunlar birleşik olarak gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek sütunları ayırabilirsiniz. İçeri aktarırken tekrar CSV olarak kaydetmelisiniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. CSV dosyasında "A" sütununu seçiniz.

2. "Veri" sekmesini seçerek, "Metni Sütunlara Dönüştür" seçeneğine tıklayınız.

3. Açılan pencerede "Sınırlandırılmış > İleri" seçeneklerine tıklayınız.

4. Ayırıcı türünü aldığınız dosyanın ayracına göre seçiniz ve "İleri" butonuna tıklayınız. Sadece dosyaya ait ayraç seçilmelidir. Sütun isimleri arasında yer alan ayraç, dosyanın da ayracıdır.

5. Sütunların veri biçimlerini seçerek, "Son" butonuna tıklayınız. Tüm sütunlar aynı veri ise "Genel" seçebilirsiniz. Sütunlar farklı veri biçimlerinde ise penceredeki "Veri Önizleme" alanından sütunları seçerek "Veri Biçimi" seçebilirsiniz. Sütuna ait veri biçimi seçenekler arasında yok ise "Gelişmiş" butonuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.