CSV ÜRÜN SİHİRBAZI - ÜYELERİ DIŞA AKTAR

Yönetim panelinizde bulunan üyeleri toplu olarak CSV formatında dışarı aktarabilirsiniz.

CSV formatında üye aktarımları için, uygulama marketinden "CSV Ürün Sihirbazı" uygulamasını kullanabilirsiniz.

CSV Ürün Sihirbazı uygulamasını yükleme hakkındaki makalemizi incelemek için tıklayınız.

Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

CSV uygulaması ile üyelerinizi dışarı aktarmak için "Üyeler > Dışarı Aktar" seçeneğini seçiniz ve adımları takip ediniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. Filtreler : CSV uygulamasında üyeleri çeşitli özelliklerine göre filtreleyebilirsiniz.

1.1. Kayıt Tarihi : Üyelerin sitenize kayıt olduğu tarih aralığına göre filtreleyebilirsiniz.

1.2. Sipariş Sayısı : Üyelerin verdiği toplam sipariş sayısına göre filtreleme yapabilirsiniz.

1.3. Anahtar Kelime : Üyelerinizin şifresini listeleyebilmek için ve şifre ile üye bilgilerini çekebilmek için 8-16 karakter uzunluğunda bir anahtar kelime girmeniz gerekir. Boş bırakıldığında şifre bilgileri aktarılmayacaktır.

1.4. Dışarı Aktarılacak Adet : Dışarı aktarılacak toplam veri satırını sınırlandırabilirsiniz. Örnek olarak 10 yazdığınızda seçtiğiniz filtrelere uygun rastgele 10 üye dışarı aktarır. 

1.5. Ayraç : CSV dosyasının farklı türleri bulunmaktadır. Dışarı aktardığınız dosyada kullanılacak CSV ayırıcısı seçebilirsiniz. Virgül, noktalı virgül ve ayrım çizgisi olarak üç ayırıcı vardır. Standart olarak virgül kullanılmaktadır.

1.6. Arşivdeki Üyeler : "Eski Üyeleri Arşivle" ayarınıza göre siteye belirli süre giriş yapmayan üyeler otomatik olarak arşivlenir. Arşivde bulunan üyeleri de dışarı aktarmak istiyorsanız bu alanı işaretleyebilirsiniz.

2. Seçilebilir Sütunlar : Csv uygulamasını kullanarak düzenleme yapabileceğiniz tüm alanlar listelenmektedir. Tüm sütunları dışarı aktarmak istiyorsanız yeşil ok butonuna tıklayarak tüm alanları seçebilirsiniz. Sadece belirli sütunlarda işlem yapacaksanız her başlığın yanında bulunan artı (+) butonuna tıklayarak seçili sütunlar listesine ekleyebilirsiniz.

3. Seçili Sütunlar : Üyelere ait dışarı aktarılmak için seçilen sütunlar listelenir. Seçilen sütunları toplu temizlemek için kırmızı ok butonuna tıklayabilirsiniz. Tüm sütunları değilde bazı sütunları listeden çıkaracaksanız her başlığın yanında bulunan eksi (-) butonuna tıklayabilirsiniz.

4. Önizleme : Yaptığınız filtrelemeler sonucunda dışarı aktarılacak dosyanın önizlemesini görebilirsiniz.

5. İndir : Yapılan filtrelemelere uygun ürünleri, seçilen sütunlar ile birlikte almak için "İndir" butonuna tıklayabilirsiniz.

 

CSV Sütunları Ayırma

Dışarı aktardığınız CSV dosyasında sütunlar birleşik olarak gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek sütunları ayırabilirsiniz. 

Slide Adım Açıklamaları

1. CSV dosyasında "A" sütununu seçiniz.

2. "Veri" sekmesini seçerek, "Metni Sütunlara Dönüştür" seçeneğine tıklayınız.

3. Açılan pencerede "Sınırlandırılmış > İleri" seçeneklerine tıklayınız.

4. Ayırıcı türünü aldığınız dosyanın ayracına göre seçiniz ve "İleri" butonuna tıklayınız. Sadece dosyaya ait ayraç seçilmelidir. Sütun isimleri arasında yer alan ayraç, dosyanın da ayracıdır.

5. Sütunların veri biçimlerini seçerek, "Son" butonuna tıklayınız. Tüm sütunlar aynı veri ise "Genel" seçebilirsiniz. Sütunlar farklı veri biçimlerinde ise penceredeki "Veri Önizleme" alanından sütunları seçerek "Veri Biçimi" seçebilirsiniz. Sütuna ait veri biçimi seçenekler arasında yok ise "Gelişmiş" butonuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.