CSV ÜRÜN SİHİRBAZI - ÜYE GRUBU FİYATLARI İÇERİ AKTAR

Yönetim panelinizde bulunan ürünler için üye/bayi grubu özelinde farklı fiyatlar tanımlayabilirsiniz. 

Üye grubu fiyatlarını toplu olarak CSV formatında ekleyebilirsiniz.

CSV formatında üye grubu fiyat aktarımları için, uygulama marketinden "CSV Ürün Sihirbazı" uygulamasını kullanabilirsiniz.

CSV Ürün Sihirbazı uygulamasını yükleme hakkındaki makalemizi incelemek için tıklayınız.

CSV dosyasını içeri aktarma esnasında hata alıyorsanız dosyayı ve içeriğini kontrol etmelisiniz. CSV Dosya Kontrolleri makalemizi incelemek için tıklayınız.

Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

CSV uygulaması ile üye grubu fiyatlarını içeri aktarmak için "Ürünler > Üye Grubu Fiyatları İçeri Aktar" seçeneğini seçiniz ve adımları takip ediniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. Bilmeniz Gerekenler : CSV ile ilgili önemli notlara bu alandan ulaşabilirsiniz. CSV uygulamasını kullanmaya başlamadan önce mutlaka göz atınız. İşlem yapmak için örnek dosyayı bu alandan alabilirsiniz.

2. Ayraç : İçeri aktaracağınız CSV dosyasının ayracını seçiniz. Yanlış ayraç seçimi yaparsanız dosya içe aktarma da hata alınacaktır. (Virgül seçili iken hata alıyorsanız noktalı virgül seçerek tekrar deneyebilirsiniz.)

3. CSV Dosyası : İçeri aktarmak istediğiniz dosyayı yüklemek için tıklayınız. Açılan pencereden dosyayı seçerek, dosya bilgisini görebilirsiniz.

4. Yükle : Seçtiğiniz dosyanın aktarımını başlatmak için "Yükle" butonuna tıklayınız.

5. Başarılı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan ürünlerden başarılı olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar.

6. Hatalı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan ürünlerden hatalı (başarısız) olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar. Ürün bazlı içeri aktarılmama nedenlerine ait bilgilerde listelenmektedir.

 

Önemli Notlar

- Dosya içerisinde yer alan "Üye Grup Web Servis Kodu (CustomerGroupCode)" bilgisini yönetim panelinde "Üyeler > Üye Grupları > Üye Grubu Düzenleme Penceresi > Webservis Kodu" alanından görüntüleyebilirsiniz. Üye grubu web servis kodu yanlış ise işlemde hata alınacaktır.

- Manuel olarak üye grubuna fiyat girmek istediğinizde "İndirim Tipi (DiscountType)" ve "Yüzde (Percentage)" boş bırakılmalıdır. Manuel girişlerde "İndirimli Fiyat )DiscountedPrice)" alanına indirimli fiyatınızı giriniz.

- Satış fiyatı üzerinden üye grubuna fiyat değişikliği yapmak istediğinizde "İndirim Tipi (DiscountType)" = "1" olmalıdır. "Yüzde (Percentage)" pozitifse fiyatta artış olur, negatifse fiyatta düşüş olur. 

- Alış fiyatı üzerinden üye grubuna yüzde indirim yapmak istediğinizde "İndirim Tipi (DiscountType)" = "2" olmalıdır. "Yüzde (Percentage)" pozitifse fiyatta artış olur, negatifse fiyatta düşüş olur.

- Mevcut özel fiyatı resetlemek istediğinizde yalnızca "Ürün Web Servis Kodu (ProductCode)" ve "Üye Grup Web Servis Kodu (CustomerGroupCode)" gönderilmesi yeterlidir. Diğer fiyat sütunlarını boş gönderebilirsiniz.

- Üye grubuna göre ürün görünme özelliği aktifse, gönderilen ürün üye grubuna default olarak görünür yapılır. Ürünün üye grubuna görünür olması için "Görünür (IsVisible)" sütununa "1" veya "true" yazarak kullanabilirsiniz. Ürünün üye grubuna görünür olmasını istemiyorsanız için "Görünür (IsVisible)" sütununa "0" veya "false" yazarak kullanabilirsiniz.

- "Satışta (OnSale)" sütunu ile "İndirimli Göster Bayrağı" yönetilebilir. "Satışta (OnSale)" parametresi gönderilmezse "İndirimli Göster Bayrağı" etkilenmez. İndirimli bayrağın aktif edilmesi için "Satışta (OnSale)" sütununa "1" veya "true" yazarak kullanabilirsiniz. İndirimli bayrağın pasif edilmesi için "Satışta (OnSale)" sütununa "0" veya "false" yazarak kullanabilirsiniz.

 

CSV Sütunları Ayırma

Dışarı aktardığınız CSV dosyasında sütunlar birleşik olarak gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek sütunları ayırabilirsiniz. İçeri aktarırken tekrar CSV olarak kaydetmelisiniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. CSV dosyasında "A" sütununu seçiniz.

2. "Veri" sekmesini seçerek, "Metni Sütunlara Dönüştür" seçeneğine tıklayınız.

3. Açılan pencerede "Sınırlandırılmış > İleri" seçeneklerine tıklayınız.

4. Ayırıcı türünü aldığınız dosyanın ayracına göre seçiniz ve "İleri" butonuna tıklayınız. Sadece dosyaya ait ayraç seçilmelidir. Sütun isimleri arasında yer alan ayraç, dosyanın da ayracıdır.

5. Sütunların veri biçimlerini seçerek, "Son" butonuna tıklayınız. Tüm sütunlar aynı veri ise "Genel" seçebilirsiniz. Sütunlar farklı veri biçimlerinde ise penceredeki "Veri Önizleme" alanından sütunları seçerek "Veri Biçimi" seçebilirsiniz. Sütuna ait veri biçimi seçenekler arasında yok ise "Gelişmiş" butonuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.