Yönetim panelinizde bulunan ürünleri CSV formatında dışarı aktarabilirsiniz.

CSV formatında ürün aktarımları için, uygulama marketinden "CSV Ürün Sihirbazı" uygulamasını kullanabilirsiniz.

CSV Ürün Sihirbazı uygulamasını yükleme hakkındaki makalemizi incelemek için tıklayınız.

Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

CSV uygulaması ile yönetim panelinizdeki ürünlerinizi dışarı aktarmak için "Ürünler > Dışa Aktar" seçeneğini seçiniz ve adımları takip ediniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. Filtreler : CSV uygulamasında ürünleri çeşitli özelliklerine göre filtreleyebilirsiniz.

1.1. Ürün Ekleme Tarihi : Ürünlerin yönetim paneline kayıt tarihine göre filtreleyebilirsiniz.

1.2. Alış / Satış Fiyatı : Ürünler içerisinden sadece belirlediğiniz fiyat aralığındaki ürünleri filtrelemek için kullanabilirsiniz.

1.3. Stok : Ürünün stok adedine göre filtreleme yaparak sınırlandırabilirsiniz.

1.4. Web Servis Kodu : Sadece belirli bir ürünü dışarı aktarmak için web servis kodunu yazarak filtreleme yapabilirsiniz.

1.5. Marka : Aktarmak istediğiniz ürünleri markalarına göre filtreleyebilirsiniz.

1.6. Dil : Ürünlere eklediğiniz diğer dil çevirilerini görmek için bu alandan dil seçimi yapabilirsiniz. Diğer dilleri seçerek alınan dosyalar tekrar ürün içe aktarma sayfasından içeri aktarılamamaktadır. Aldığınız dosyayı "Ürün Dili İçeri Aktar" seçeneğinden örnek dosyaya uygun düzenleyerek içeri aktarabilirsiniz. CSV Uygulaması - Ürün Dili İçeri Aktar makalemizi incelemek için tıklayınız.

1.7. Kategori : Aktarmak istediğiniz ürünleri kategorilerine göre filtreleyebilirsiniz.

1.8. Tedarikçi : Ürünlerinizde tedarikçi tanımlamaları mevcut ise seçtiğiniz tedarikçiye ait ürünleri dışarı aktarabilirsiniz.

1.9. Resim : Panelinizde bulunan ürünleri resimli/resimsiz olma durumlarına göre filtreleyerek dışarı aktarabilirsiniz.

1.10. Dışarı Aktarılacak Adet : Dışarı aktarılacak toplam veri satırını sınırlandırabilirsiniz. Örnek olarak 10 yazdığınızda seçtiğiniz filtrelere uygun rastgele 10 ürün dışarı aktarır. 

1.11. Ayraç : CSV dosyasının farklı türleri bulunmaktadır. Dışarı aktardığınız dosyada kullanılacak CSV ayırıcısı seçebilirsiniz. Virgül, noktalı virgül ve ayrım çizgisi olarak üç ayırıcı vardır. Standart olarak virgül kullanılmaktadır.

1.12. İlişkili Ürün Ayarları : Ürünlere tanımlı ilişkili ürün düzenlemesi veya eklemesi yaparken kullanılacak ürün eşleştirme türünü seçebilirsiniz.

1.13. Dil Karşılığı Yoksa Varsayılanı Döndür : Seçeneğini işaretlediğiniz de çevirisi yapılmamış ürünlerde varsayılan dilde tanımlanmış olan veriyi getirmektedir. Seçeneği işaretlemezseniz seçilen dilde çevirisi olmayan alanlar boş gelecektir.

2. Seçilebilir Sütunlar : Csv uygulamasını kullanarak düzenleme yapabileceğiniz tüm alanlar listelenmektedir. Tüm sütunları dışarı aktarmak istiyorsanız yeşil ok butonuna tıklayarak tüm alanları seçebilirsiniz. Sadece belirli sütunlarda işlem yapacaksanız her başlığın yanında bulunan artı (+) butonuna tıklayarak seçili sütunlar listesine ekleyebilirsiniz.

3. Seçili Sütunlar : Ürüne ait dışarı aktarılmak için seçilen sütunlar listelenir. Seçilen sütunları toplu temizlemek için kırmızı ok butonuna tıklayabilirsiniz. Tüm sütunları değilde bazı sütunları listeden çıkaracaksanız her başlığın yanında bulunan eksi (-) butonuna tıklayabilirsiniz.

4. Önizleme : Yaptığınız filtrelemeler sonucunda dışarı aktarılacak dosyanın önizlemesini görebilirsiniz.

5. İndir : Yapılan filtrelemelere uygun ürünleri, seçilen sütunlar ile birlikte almak için "İndir" butonuna tıklayabilirsiniz.

 

CSV Sütunları Ayırma

Dışarı aktardığınız CSV dosyasında sütunlar birleşik olarak gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek sütunları ayırabilirsiniz. İçeri aktarırken tekrar CSV olarak kaydetmelisiniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. CSV dosyasında "A" sütununu seçiniz.

2. "Veri" sekmesini seçerek, "Metni Sütunlara Dönüştür" seçeneğine tıklayınız.

3. Açılan pencerede "Sınırlandırılmış > İleri" seçeneklerine tıklayınız.

4. Ayırıcı türünü aldığınız dosyanın ayracına göre seçiniz ve "İleri" butonuna tıklayınız. Sadece dosyaya ait ayraç seçilmelidir. Sütun isimleri arasında yer alan ayraç, dosyanın da ayracıdır.

5. Sütunların veri biçimlerini seçerek, "Son" butonuna tıklayınız. Tüm sütunlar aynı veri ise "Genel" seçebilirsiniz. Sütunlar farklı veri biçimlerinde ise penceredeki "Veri Önizleme" alanından sütunları seçerek "Veri Biçimi" seçebilirsiniz. Sütuna ait veri biçimi seçenekler arasında yok ise "Gelişmiş" butonuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.