CSV ÜRÜN SİHİRBAZI - ALT ÜRÜN STOK İÇERİ AKTARMA

Alt ürünlerinizde stok güncellemelerini hızlı ve kolay şekilde toplu olarak CSV ile değiştirebilirsiniz. 

E-ihracat lisansları ile ülke bazlı farklı stok alanı kullanıyorsanız, her bir stok alanını ayrı ayrı güncelleyebilirsiniz.

CSV formatında alt ürün stok aktarımları için, uygulama marketinden "CSV Ürün Sihirbazı" uygulamasını kullanabilirsiniz.

CSV Ürün Sihirbazı uygulamasını yükleme hakkındaki makalemizi incelemek için tıklayınız.

CSV dosyasını içeri aktarma esnasında hata alıyorsanız dosyayı ve içeriğini kontrol etmelisiniz. CSV Dosya Kontrolleri makalemizi incelemek için tıklayınız.

Uygulamaya erişmek için "Uygulamalarım" veya "Ürünler > Excel Ürün Sihirbazı" sayfalarını kullanabilirsiniz.

CSV uygulaması ile alt ürün stoklarını içeri aktarmak için "Alt Ürünler > Alt Ürün Stok İçeri Aktar" seçeneğini seçiniz ve adımları takip ediniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. Bilmeniz Gerekenler : CSV ile ilgili önemli notlara bu alandan ulaşabilirsiniz. CSV uygulamasını kullanmaya başlamadan önce mutlaka göz atınız. İşlem yapmak için örnek dosyayı bu alandan alabilirsiniz.

2. Ayraç : İçeri aktaracağınız CSV dosyasının ayracını seçiniz. Yanlış ayraç seçimi yaparsanız dosya içe aktarma da hata alınacaktır. (Virgül seçili iken hata alıyorsanız noktalı virgül seçerek tekrar deneyebilirsiniz.)

3. CSV Dosyası : İçeri aktarmak istediğiniz dosyayı yüklemek için tıklayınız. Açılan pencereden dosyayı seçerek, dosya bilgisini görebilirsiniz.

4. Yükle : Seçtiğiniz dosyanın aktarımını başlatmak için "Yükle" butonuna tıklayınız.

5. Başarılı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan alt ürünlerden başarılı olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar.

6. Hatalı Aktarımlar : Dosyayı seçerek, içeri aktar butonuna tıkladığınızda aktarım işlemi başlar. Anlık olarak içeri aktarılan alt ürünlerden hatalı (başarısız) olanların listesi bu alanda oluşmaya başlar. Alt ürün bazlı içeri aktarılmama nedenlerine ait bilgilerde listelenmektedir.

 

Önemli Notlar 

- "Alt Ürün Web Servis Kodu (SubProductCode)" yerine "Alt Ürün Id (SubProductId)" kullanılarak da güncelleme yapılabilir.

- Stok değerine sabit bir değer atamak isterseniz "Stok (Stock)" parametresini, stoğu sabit bir sayı kadar arttırmak isterseniz "Stok Artış (StockIncrease)" parametresini, stoğu sabit bir sayı kadar azaltmak isterseniz "Stok Azalış (StockDecrease)" parametresini kullanmalısınız. 

- "Stok (Stock)" parametresi numerik, "Stok Artış (StockIncrease)" ve "Stok Azalış (StockDecrease)" parametreleri ise pozitif tam sayı değeri alabilirler.

- Ürünlerde ülke bazlı farklı stok alanları kullanıyorsanız çoklu stok bilgileri de güncellenebilmektedir. CSV dosyasına yönetim panelinizde aktif olan ve güncellemek istediğiniz stok alanlarını "Stock2, Stock3, Stock4" vb. şeklinde ekleyerek gönderebilirsiniz. Ülke Bazlı Stok Kullanımı makalemizi incelemek için tıklayınız.

 

CSV Sütunları Ayırma

Dışarı aktardığınız CSV dosyasında sütunlar birleşik olarak gelmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek sütunları ayırabilirsiniz. İçeri aktarırken tekrar CSV olarak kaydetmelisiniz.

Slide Adım Açıklamaları

1. CSV dosyasında "A" sütununu seçiniz.

2. "Veri" sekmesini seçerek, "Metni Sütunlara Dönüştür" seçeneğine tıklayınız.

3. Açılan pencerede "Sınırlandırılmış > İleri" seçeneklerine tıklayınız.

4. Ayırıcı türünü aldığınız dosyanın ayracına göre seçiniz ve "İleri" butonuna tıklayınız. Sadece dosyaya ait ayraç seçilmelidir. Sütun isimleri arasında yer alan ayraç, dosyanın da ayracıdır.

5. Sütunların veri biçimlerini seçerek, "Son" butonuna tıklayınız. Tüm sütunlar aynı veri ise "Genel" seçebilirsiniz. Sütunlar farklı veri biçimlerinde ise penceredeki "Veri Önizleme" alanından sütunları seçerek "Veri Biçimi" seçebilirsiniz. Sütuna ait veri biçimi seçenekler arasında yok ise "Gelişmiş" butonuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.