YÖNETİM PANELİNDEN E-POSTA (DAHİLİ) GÖNDERİMİ

Yönetim paneliniz üzerinden üyelerinize indirimler, kampanyalar, bilgilendirme içerikleri vb konular hakkında toplu e-posta gönderimi sağlayabilirsiniz.

E-posta gönderim sayfasından saatte maksimum 550 adet e-posta gönderimi sağlayabilirsiniz.

E-posta gönderim bekleme süresi bu durumdan dolayı standart 10 sn olarak belirlenmiştir. 

Saatte 550 adetten fazla gönderim sağlanması durumlarında hatalar oluşabilir, gönderim sağladığınız e-posta hesabı kara listeye düşebilir veya gönderdiğiniz mailler spam olarak algılanabilir.

Bu yüzden gönderim sağlamadan önce sayfada bulunan "Lütfen Okuyunuz" isimli butondan bilgilendirme metnine göz atmalısınız.Yönetim panelinden e-posta göndermek için "Bölümler > Mesaj Merkezi > E-Posta (Dahili)" sayfasına tıklayınız.

dahili.png (269 KB)

E-posta dahili sayfasından gönderim yaparken aşağıdaki alanları kullanabilirsiniz.

dahili1.png (42 KB)

1. Yeni E-Posta Gönder : Yeni mail içeriği oluşturmak ve göndermek için kullanılmaktadır.

2. Gönderim Ayarları : Yönetim panelinden e-posta gönderebilmek için öncelikle bu alandan hesaplar tanımlamalı ve ayarlarını yapmalısınız.

3. Gönderim Raporları : Gönderilen e-postalara ait rapor bilgisi sunar.

dahili2.png (23 KB)

4. E-Posta Şablon : E-posta gönderimi yaparken kullanacağınız genel bir şablon var ise bu alandan ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz şablonu gönderim esnasında seçebilirsiniz.

5. Sms Gönder : Sms gönderim sayfasına yönlendirir. Sms Gönderimi makalemizi incelemek için tıklayınız.

6. Sil : Gönderilmiş e-postaları yönetim panelinden siler.

7. Düzenle : Gönderilmiş e-postanın içeriğini gösterir. 

8. Mesaj Konusu : E-posta gönderirken eklediğiniz konu bilgisini listeler.

9. Alıcı Sayısı : E-postanın gönderilebileceği toplam alıcı sayısıdır.

10. Gönderildi Sayısı : E-postanın bulunan alıcılardan toplam kaç tanesine gönderildiğinin bilgisidir. 

11. Gönderilmedi Sayısı : E-postanın bulunan alıcılardan toplam kaç tanesine gönderilmediğinin bilgisidir. E-posta bildirim onayı vermeyenler, yanlış e-posta girenler vb durumlardan dolayı gönderim sağlanamayabilir.

12. Durum : Gönderilen e-postanın güncel durumu hakkında bilgi verir. Gönderimin devam edip etmediği, gönderilen kullanıcı bilgileri gibi içerikleri görebilirsiniz.

13. Bekleme Süresi  : Gönderilecek her bir e-posta arasında beklenecek olan süre bilgisidir. Standart olarak 10 sn verilmiştir. 

14. Oluşturma Tarihi : E-posta gönderiminin başlatıldığı tarih ve saat bilgisidir.

15. Son Gönderim Tarihi : E-posta gönderiminde son atılan e-postanın tarih ve saat bilgisini verir.

16. Lütfen Okuyunuz : Yönetim panelinden e-posta gönderimi sağlarken mutlaka dikkat edilmesi ve uyulması gereken durumlar hakkında bilgilendirme metni içerir. Gönderim sağlamadan önce mutlaka okuyunuz.

dahili3.png (44 KB)E-Posta Gönderim Ayarları

Yönetim paneli üzerinden e-posta gönderebilmek için öncelikle gönderim sağlanacak hesap bilgilerini eklemelisiniz.

Hesap bilgilerini eklemek için "Gönderim Ayarları" butonuna tıklayınız.

1. Gönderen E-Posta : E-posta gönderim sayfasına eklenmiş hesaplara ait, mail bilgilerini gösterir. 

2. Aktif : Eklenmiş hesapların gönderimde kullanılabilirliğini yönetir.

3. Ad : Eklenecek hesaba verilecek isimdir. Site adınız gibi başlıklar ekleyebilirsiniz.

4. Gönderen Ad : E-posta gönderiminde görünecek isimdir. Site adınız gibi başlıklar ekleyebilirsiniz.

5. Gönderen E-Posta : Maillerin gönderileceği e-posta hesabını ekleyiniz.

6. Sunucu : Gönderen e-postanın barındığı mail altyapısı sunucu bilgisini eklemelisiniz. Yönetim panelinde e-posta gönderim ayarı olarak "Dahili" seçeneği kullanıyorsanız "mail.siteadi.com" şeklinde yazabilirsiniz. Örnek; mail.tsoft.com.tr, mail.egitim.com ... Yönetim panelinde e-posta gönderim ayarı olarak "Smtp" kullanıyorsanız bu bilgiyi mail altyapı sağlayıcınızdan alabilir veya e-posta gönderim ayarları sayfasına eklediğiniz bilgilerden ulaşabilirsiniz. E-Posta Gönderim Ayarları makalemizi incelemek için tıklayınız.

7. Kullanıcı : Gönderen e-posta ile aynı olmalıdır.

8. Şifre : E-Posta adresinize ait, şifreyi ekleyebilirsiniz.

9. Port : E-posta gönderimi için eklenen mail hesabının sunucu portunu eklemelisiniz. Yönetim panelinde e-posta gönderim ayarı olarak "Dahili" seçeneği kullanıyorsanız "587" olarak yazabilirsiniz. Yönetim panelinde e-posta gönderim ayarı olarak "Smtp" kullanıyorsanız bu bilgiyi mail altyapı sağlayıcınızdan alabilir veya e-posta gönderim ayarları sayfasına eklediğiniz bilgilerden ulaşabilirsiniz. E-Posta Gönderim Ayarları makalemizi incelemek için tıklayınız.

10. Durum : Eklenecek hesabının aktiflik/pasiflik durumunu belirtir.

11. Yeni Ekle : Yeni bir hesap eklemek için kullanabilirsiniz.

12. Kaydet : Bilgilerini eklediğiniz hesabın yönetim paneline eklenmesi için kaydetmelisiniz.

13. Sil : Seçili gönderim hesabını yönetim panelinden siler.

dahili5.png (20 KB)


E-Posta Gönderim Ayarı Dahili Seçili Olan Sitelerde Örnek Hesap Ekleme Bilgileri

dahili9.png (11 KB)

Yeni E-Posta Gönderme Penceresi 

1. Gönderen E-Posta : E-postaların gönderileceği hesabı seçebilirsiniz. Gönderim ayarlarından eklediğiniz hesaplar listelenecektir. 

2. Alıcı Türü : E-posta gönderimini "Üyeler" ve "Yöneticiler" olarak, sitede ki üyelere ve panel kullanıcılarına gönderebilirsiniz.

3. Alıcı Grubu : Seçtiğiniz alıcı türüne ait gruplar yer alır. Gönderim sağlayacağınız grubu seçebilirsiniz.

4. Mail İstemeyenlerede Gitsin : E-posta bildirim onayı vermeyen üyelere de gönderim yapmak için aktif edebilirsiniz. Kvkk kapsamında sorunlar oluşturabileceği için aktif edilmesi önerilmemektedir.

5. Bekleme Süresi (sn) : Gönderilecek her bir e-posta arasında beklenecek olan süre bilgisidir. Standart olarak 10 sn verilmiştir. Saatte 550 adeti geçmeyecek şekilde düzenleme yapılmalı veya 10 sn olarak bırakılmalıdır.

6. E-Posta Konusu : Gönderilen e-posta içeriğine konu olarak eklenecek başlıktır.

7. E-Posta İçeriği : Gönderilmek istenen e-posta içeriğinin eklenme alanıdır. Gelişmiş editör yapısında araçlar ve kodlar ile düzenlemeler yapabilirsiniz. Gelişmiş Editör Kullanımı makalemizi incelemek için tıklayınız.

8. Genel Şablonu Kullan : E-posta gönderimi sağlarken genel bir şablon oluşturabilirsiniz. "E-Posta Şablon" butonundan oluşturacağınız genel şablonu, gönderilecek içerikte kullanmak için bu alana tıklayabilirsiniz. Oluşturulan şablon üzerinde içerikleri düzenleyerek gönderim sağlayabilirsiniz.

9. Bültenden Çıkar Url Ekle : E-bülten üyelerine gönderdiğiniz e-postalarda bildirim almak istemiyorlarsa üyelikten çıkmalarını sağlayabilecek link eklemesi sağlayabilirsiniz. Butona tıkladığınızda otomatik link eklenecektir.

10. Lütfen Okuyunuz : Yönetim panelinden e-posta gönderimi sağlarken mutlaka dikkat edilmesi ve uyulması gereken durumlar hakkında bilgilendirme metni içerir. Gönderim sağlamadan önce mutlaka okuyunuz.

11. Gönder : E-posta gönderimini başlatmak için gönder butonuna tıklamanız gerekmektedir.

dahili4.png (30 KB)