SEO ARAMA MOTORU AYARLARI (GENEL AYARLAR)

E-ticaret sitenizin satış ve ziyaretçi trafiği artırmak için google aramalarında sizi üst sıralara taşıyacak seo ayarlarını düzenlemeniz gerekmektedir.

T-Soft altyapısı ile eklenen tüm ürün ve içeriklere özel seo yönetimi sağlayabilirsiniz.

Ayarlar üzerinden yönetebileceğiniz seo işlemleri için "Ayarlar > Genel Ayarlar > Seo (Arama Motoru Ayarlar)" sayfasına tıklayınız.

ana1.png (157 KB)

Seo (Arama Motoru Ayarlar) sayfasında kullanabileceğiniz ayarlara ait bilgilendirmelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. Genel Tanım (Description) : Site adınızın tarayıcılarda aratıldığında görünmesini istediğiniz açıklamaları ekleyebilirsiniz. Genel site seo tanımlamalarını aynı zamanda "Tasarım > Blok Yönetimi" sayfasından bulunduğunuz sayfayı "Anasayfa" seçerek "Seo Bilgileri" butonuna tıklayarak açılan sayfaya da eklemelisiniz.

2. Genel Arama Kelimeleri (Keyword) : Tarayıcılara yazıldığında siteniz ile ilişkilendirilebilecek ve sitenizi aramalarda gösterecek anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. 

3. Genel Başlık (Title) : Tarayıcı aramalarında çıkan sonuçlarda gösterilecek olan site başlığıdır. Genel başlık bilgisini aynı zamanda "Tasarım > Blok Yönetimi" sayfasından, bulunduğunuz sayfayı "Anasayfa" seçip "Seo Bilgileri" butonuna tıklayarak açılan sayfaya da eklemelisiniz.

4. Ön Tanımlı SEO (Arama Motoru Ayarları) : Sitenize eklenen ürünler için kaydetme sonrası oluşacak seo yöntemini seçebilirsiniz. 

- Genel Bilgileri Kullan : Sitenin genel seo ayarlarına göre oluşturur.

- Manuel Oluştur : Ürün seo bilgilerini manuel girebilmek için kullanabilirsiniz. Manuel seçildiğinde seo bilgileri boş olarak açılır. Ürün düzenleme penceresinden manuel olarak veya excel kullanarak toplu şekilde seo bilgilerini ekleyebilirsiniz.

- Otomatik Oluştur : Otomatik seçildiğinde SEO ayarları sayfasında bulunan otomatik ayarlara girdiğiniz değişken ve metinleri ürünlere seo bilgisi olarak tanımlar.

- En Üst Kategori Ayarlarını Kullan : Ürünün bağlı olduğu ana kategoriye ait ,seo bilgilerine göre ürün seo bilgilerini oluşturur.

- Bir Üst Kategori Ayarlarını Kullan : Ürünün bağlı olduğu en alt kırılımda ki kategorinin seo bilgilerine göre ürün seo bilgilerini oluşturur.

5. Site Map Oluşturma : Sitenizde bulunan tüm linklerin olduğu sitemap dosyası alabilirsiniz. Sitemap linki "https://www.siteadi.com/xml/sitemap/sitemap.xml" şeklindedir. Linklerde yapılan değişiklikler sitemap dosyasına yansımadıysa bu ayara tıklayarak önbellek temizledikten sonra tekrar kontrol edebilirsiniz.

6. Otomatik Başlık (Title) : Ürünlerinizin arama motorlarında aratıldığında ve sitenizin ürün detay sayfalarında tarayıcı başlığı olarak görünecek alandır. Ön tanımlı seo ayarı "Otomatik Oluştur" seçilirse kullanılabilmektedir.

7. Otomatik Arama Kelimeleri (Keyword) : Ürünlerinizin arama motorlarında aratıldığında listelenmesini sağlayabilecek anahtar kelimeler tanımlayabilirsiniz. Ön tanımlı seo ayarı "Otomatik Oluştur" seçilirse kullanılabilmektedir.

8. Canocial Url'de Sayfalama Pasif Olsun : Ayar aktif edildiğinde, sayfalamalarda canonical urller değişmez.

9. Otomatik Tanım (Description) : Ürünlerinizin arama motorlarında aratıldığında ürüne ait, kısa açıklamaların görüneceği alandır. Ön tanımlı seo ayarı "Otomatik Oluştur" seçilirse kullanılabilmektedir.

10. Otomatik Ürün Fotoğraf Linki : Ürünlere yüklediğiniz fotoğrafların, oluşacak linklerini düzenleyebilirsiniz.

11. Sıralama Tercihi : Ürünlerde kullanılacak sıralama yöntemini seçebilirsiniz. Manuel seçildiğinde "Ürünler > Ürünler" sayfasından "Sıra No" sütunu ile ürünleri sıralayabilirsiniz.

12. Tüm Sayfalarda Meta Keywords Aktif : Ayar aktif edildiğinde tüm sayfalarda meta keywords alanı eklenir. Ayar pasifken meta keywords bulunmaz.

13. Yeni Resim Linklerini Güncel Seo Yapısına Göre Oluştur : Ayar aktif edildiğinde resim linki yeni seo altyapısına göre oluşturulur. Ayar aktifken; "/urunadi-45-21-O.jpg", pasifken; "FO,45,21,urunadi.jpg" şeklinde görünür.

14. Google Arama Sonuçlarında Arama Kutusu Göster : Ayar aktif edildiğinde, google arama sonuçlarında sitenizin altında farklı bir arama kutusu oluşur. Böylece siteye özel google araması yapılabilir.

15. Prev Next Meta Etiketlerini Gösterme : Bu ayar aktif edilirse prev ve next meta etiketleri sayfalamada gösterilmez. 

16. 301 Yönlendirmede Aktarılacak Url Parametreleri : 301 yönlendirmeleri yaparken aktarılmasını istediğiniz url parametrelerini bu ayardan ekleyebilirsiniz. Buraya yazdığınız get parametre isimleri 301 ile yönlendirilen sayfalara olduğu gibi aktarılacaktır. Birden fazla parametre eklemek için parametreler arasına virgül ekleyebilirsiniz.

17. Indexlenmesini İstemediğiniz Url Parametreleri (NoIndex) : Parametreli linklerinizin indekslenmesi istemiyorsanız bu ayardan parametreleri ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz parametrelerin bulunduğu linklerin indekslenmemesi için noindex metası eklenecektir.

18. Pasif Ürün Linkleri 301 İle Yönlenebilsin : Sitenizde kullanılan linkler farklı linklere yönlendirilememektedir. Sitenizde pasife aldığınız ürünlerden gelen indeksi kaybetmemek için bu ayarı aktif ederek 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Ürünü tekrar açmak istediğinizde yaptığınız 301 yönlendirmesini silmeniz gerekmektedir. 301 Yönlendirmeleri makalemizi incelemek için tıklayınız.

19. 404 Sayfalarında Noindex Nofollow Olmasın : Ayar aktif edildiğinde 404'e düşen linklerde noindex ve nofollow görünmez. 

20. Ürün Detay Yapısal Veri Aktif : Ayar aktif edildiğinde schema.org bilgilerine göre yapısal veri kodları ürün detay şablonuna eklenir.

21. 404 Hata Rapor Oluşumu Kapalı : Sitenizde oluşan 404 linklerin raporlanmasını ve tutulmasını istemiyorsanız ayarı aktif edebilirsiniz. 404 Hata Raporları makalemizi incelemek için tıklayınız.

22. Ürün Liste Yapısal Veri Aktif : Ayar aktif edildiğinde schema.org bilgilerine göre yapısal veri kodları ürün liste şablonuna eklenir.

Sitenizde kullandığınız içeriklere ait seo düzenlemeleri ve eklemeleri hakkında Seo Ayarları makalemizi incelemek için tıklayınız.

Seo bilgilerini hazırlama hakkında Seo Bilgileri Nasıl Girilmeli makalemizi incelemek için tıklayınız.

seoayar.png (138 KB)